Tanıtım

Kütüphane

 

İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
AVRUPA BİRLİĞİ DOKÜMANTASYON MERKEZİ

İktisadi Kalkınma Vakfı, Avrupa Birliği ve Türkiye-AB ilişkilerindeki gelişmeler hakkında Türk iş dünyası ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla 1965 yılında İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul Sanayi Odası’nın ortak girişimiyle kurulmuştur. Kuruluşundan bu yana  düzenlediği seminerler, konferanslar, paneller; yayımladığı araştırmalar; yurtiçinde ve yurtdışında gerçekleştirdiği tanıtım faaliyetleri; yerli ve yabancı kuruluşlarla sürdürdüğü yakın işbirliği ile İKV, ülkemizde olduğu kadar AB nezdinde de AB ve Türkiye-AB ilişkileri konularında saygın ve etkili bir ihtisas kuruluşu haline gelmiştir. 1965 yılında Vakıfla aynı zamanda kurulan “İKV Kütüphanesi”, geniş arşivi ile AB ve Türkiye-AB ilişkileri konularında Türkiye’nin en eski ve en zengin bilgi merkezidir.

İKV Kütüphanesi, iş dünyası temsilcilerini, kamu kurum ve kuruluşları çalışanlarını, öğrencileri, akademik çevreleri ve kamuoyunu bilgilendirmek için oluşturduğu birikimini, yaklaşık 20.000 kayıtlı kitap dışında düzenli olarak gelmekte olan 220 yerli ve “Agence Europe”, “Journal of Common Market Studies”, “Common Market Law Review” gibi 112 yabancı süreli yayın ile zenginleştirmektedir.

Türkiye’de yedi ilde hizmet veren 14 Avrupa Dokümantasyon Merkezi'nden biri olan İKV Kütüphanesi, “Avrupa Birliği Resmi Yayınlar Ofisi”nin yayımladığı her eserden bir kopyayı bünyesinde barındırmaktadır. Avrupa Birliği Resmi Yayınlar Ofisi tarafından düzenli olarak gönderilen yayınlar şunlardır:

• AB Resmi Gazeteleri,
• AB Antlaşmaları,
• AB Adalet Divanı Kararları,
• AB Aylık ve Yıllık Faaliyet Raporları,
• Avrupa Komisyonu Raporları,
• Parlamento Oturum Tutanakları,
• AB Komisyonu Genel Müdürlüklerinin ve AB Ajanslarının yayımladığı raporlar,
• AB tarafından yayımlanan tüm kitapçık, broşür ve süreli yayınlar,
• Eurostat’ın çeşitli konularda yayımladığı istatistik verileri.

İKV Kütüphanesi’nde, AB resmi yayınları dışında, AB ve Türkiye-AB ilişkileri konularında çok çeşitli eser bulunmaktadır. İKV’nin kuruluşundan beri yayımlamış olduğu tüm araştırmalar, çeşitli uluslararası kuruluşların yayınları ile DİE, DPT, DTM, TOBB, TİM, TBB, İMKB, TİSK, DİSK, TÜSİAD ve benzeri çok sayıda ulusal kuruluşun ve odanın yayınları, bunların yanında, üniversitelerin ekonomik, siyasi ve sosyal içerikli AB ve Türkiye–AB ilişkileri konularındaki akademik çalışmaları da bu koleksiyonun içerisinde yer almaktadır.

Araştırmacılar, ilgilendikleri konularla ilgili kaynakların basılı bir listesini kütüphaneden temin edebilmektedirler. Aynı zamanda kütüphanedeki yayınlar, fotokopi çektirmek amacıyla ve aynı gün geri getirmek şartıyla ödünç de verilebilmektedir. Kütüphane Katalogu, bilgisayar ortamında tutulmakta, kitapların, süreli yayınların ve makalelerin biyografik künyelerine ulaşım bu yolla sağlanmaktadır.

Çalışma Gün ve Saatleri

İKV Kütüphanesi, Pazartesi,Çarşamba ve Cuma günleri,  09:00-12:30 ile 13:30-18:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

İKV Kütüphane Katalogu'nu, İKV web sitesinde http:// ikv.org.tr/kutuphane_taramasi.asp adresinden tarayabilir ve dkap@ikv.org.tr adresine e-mail göndererek, bilgi alabilirsiniz. 

İletişim

e-mail: dkap@ikv.org.tr

Telefon:212-270 93 00  

Faks:212 270 30 22

 Adres

Talat Paşa Cad. TOBB Plaza No:3 K:1 Gültepe, Levent-İSTANBUL«  önceki  Sayfa:  1  sonraki  »

 
 
İLETİŞİM | ANA SAYFA | ENGLISH © 2023 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed by: OrBiT